جناب آقای تلخابی ، از خود و عناویتان بگویید .
من مجید تلخابی ، متولد سال 1357 و متاهل هستم . مدت 10 سال است که بصورت حرفه ای پاورلیفتینگ کار می کنم و تاکنون توانسته ام قهرمان 4 دوره مسابقات جوانان کشور و سه دوره نیز قهرمان بزرگسالان کشور شوم .
در حال حاضر نیز رکورد دار وزن 110 کیلوگرم پاورلیفتینگ ایران هستم .

در عرصه آسیایی و جهانی نیز قهرمان پاورلیفتینگ آسیا در سال 2004 و نیز فینالیست مسابقات پاورلیفتینگ قهرمانی جوانان جهان در صوفیه بلغارستان بودم.

از سال 79 نیز در مسابقات قویترین مردان ایران شرکت کرده ام که این نتایج را به دست آوردم :
قوی ترین مردان ایران سال 79 مقام دوم
پهلوانان ایران سال 79 مقام سوم
مسابقات جهانی قوی ترین مردان 105- ( اولین تجربه جهانی ) مقام دهم
مردان آهنین سال 80 مقام سوم
قوی ترین مردان ایران در کرمانشاه مقام اول و قوی ترین مرد ایران
مردان آهنین سال 84 مقام چهارم ( آسیب دیدگی شدید از ناحیه بازو )


جناب آقای تلخابی ، گرایش شما به ورزش چگونه آغاز شد و چرا ورزش های قدرتی ؟

من ابتدا ورزش هایی مثل کشتی و جودو را تجربه کردم ولی در سال 75 بود که به وزنه برداری رو آوردم و با این پیش زمینه از سال 76 زیر نظر اقای علی نوروزی به پاورلیفتینگ علاقه مند شدم و در همان سال در مسابقات کشور توانستم 25 کیلوگرم رکورد لیفت جوانان کشور را در تاکستان قزوین بهبود بخشم .
جایگاه فعلی ورزش های قدرتی را در ورزش ایران چگونه می بینید ؟

یکی از خصوصیات مردم ایران این است که گرایش بسیاری به ورزش های قدرتی دارند . اگر مسئولین بتوانند به خوبی از این پتانسیل استفاده کنند در آینده میتوانیم یکی از قطب های اصلی پاورلیفتینگ دنیا باشیم . سرمایه ای که از نظر کثرت و قدرت ورزشکاران در این رشته داریم در آسیا بی نظیر است .

آقای تلخابی شما تجربه مربیگری هم دارید ولی مدتی است که دیگر مربیگری نمیکنید . دلیل این امر چیست و آینده پاورلیفتیگ و ورزش های قدرتی را در ایران چگونه میبینید ؟

واقعیت این است که تا سال 84 تیم بسیار خوبی داشتیم ولی دیگر انگیزه ای برای مربیگری ندارم . با اینکه توانستم در دوران مربیگری تیم 33 نفر از قهرمانان ایران را تربیت کنم ولی به دلیل جو خاص این رشته و عدم حمایت ها مربیگری را رها کردم و فکر نمیکنم دیگر به مربیگری روی بیاورم .

اسامی آنها عبارتند از:حمید یساقی.هادی طالبی.مهدی ساعدی.مصطفی پولاد.محسن کهندانی.احمد دلشاد.مرتضی رودگر.جواد اسدی و.....اما در خصوص آینده پاورلیفتینگ در ایران ، با شرایط فعلی و عدم حمایت فدراسیوم پرورش اندام و بدنسازی از پاورلیفتینگ نمی توان جایگاه خاصی را برای این رشته پیشبینی کرد . امسال حتی برای مسابقات آسیایی کره جنوبی ویزای من هم صادر شد ولی به دلیل مسایل مالی و عدم همکاری فدراسیون بدنسازي یا سازمان تربیت بدنی ، با وجود آمادگی کامل بدنی در این مسابقات شرکت نکردم .


جناب آقای تلخابی ، حوادث اخیر در ورزش های قدرتی مثل تست مثبت دوپینگ نه وزنه بردار و پنج بدنساز تیم ملی را چگونه می بینید و چطور تحلیل می کنید ؟

به جرات می توانم بگویم که اتفاقی که در رشته وزنه برداری افتاد حق این رشته بود چون مسئولین این ورزش ، هفت سال به پاورليفتينگ ایران ظلم کردند و شاید بتوان گفت نفرین پاورليفتينگ کارا گریبان وزنه برداري را گرفت زیرا در این هفت سال بودجه پتورلیفتینگ ایران تماما صرف وزنه برداری می شد .
البته نمی توان منکر این قضیه شد که در پاورلیفتینگ هم برخی از ورزشکاران دوپینگ می کنند ولی قسمت عمده این تقصیر مربوط به فدراسیون پرورش اندام و بدنسازی ایران است زیرا :
اولا : ورزشکاران از اگاهی کافی در این زمینه برخوردار نیستند .
دوما : عدم برنامه ریزی و اعلام تقویم فدراسیون خود عاملی استرس زا برای ورزشکار محصوب می شود و ورزشکار برای حفظ آمادگی در تمام طول سال مجبور به دوپینگ می شود .
سوما : در ایران به دلیل بالا بودن هزینه های آزمایش دوپینگ از ورزشکاران دوپینگی از یک حاشیه امنیت برخوردار اند که باعث گسترش دوپینگ می شود .


از برنامه های آینده خودتان بگویید ؟

با توجه به تجربیاتی که از مسابقات جهانی سال گذشته کسب کردم امید زیادی به کسب عنوان در مسابقات 105- جهان در هندوستان دارم و یکی از دغدغه های اصلی حال حاضر تامین هزینه سفرهای آتی برای مسابقات است .

مگر شما اسپانسر یا پشتیبان مالی خاصی ندارید ؟

خیر ، متاسفانه در کشور ما شرکت های بزرگ از رشته های قدرتی حمایت نمی کنند ولی با توجه به زحمات آقای امید امیری رییس انجمن قوی ترین مردان ایران برای تامین هزینه های سفر ، بزرگترین مشغله فکری مل به احتمال قوی حل خواهد شد که جا دارد همین جا از زحمات ایشان تشکر کنم .

نظرتان در خصوص مقام سوم رضا قرایی در مسابقات قوی ترین مردان جهان در چین چه بود ؟

من هم به عنوان یک ایرانی به خودم می بالم که یکی از هموطنانم توانسته است در یکی از دشوارترین مسابقات ورزشی دنیا که تاکنون هیچ ورزشکاری از آسیا نتوانسته بود در آن مقامی کسب کند ، مقام سوم جهان را کسب کند .
این موفقیت غرور آفرین را به دوست خوبم رضا قرائی صمیمانه تبریک میگویم .

شما در مسابقات 105- کیلوگرم قوی ترین مردان توانستید به مقام اول دست پیدا کنید و به همراه امیر قرائی از سوی انجمن قوی ترین مردان ایران به مسابقات جهانی هندوستان اعزام خواهید شد .کیفیت این مسابقات را چگونه دیدید ؟

مسابقات کرج از سطح کیفی خوبی برخوردار بود و برای اولین بار تمامی مقررات فدراسیون جهانی قوی ترین مردان ( ایفسا ) در آن اعمال شد . اکثر ورزشکاران نیز در سطح بالایی ظاهر شدند که در این بین جوانان با آتیه ای به چشم می خوردند .


و به عنوان حرف آخر ؟

امیدوارم روزی برسد که ورزشکاران رشته های قدرتی بدون دغدغه تامین مالی و هزینه های مسابقات درون مرزی و برون مرزی به تمرینات خود بپردازند تا بتوانند باعث افتخار برای ایران و احتزاز پرچم پرافتخارمان در عرصه جهانی باشیم .

منبع: آژانس بدنسازی ايرانيان

+ نوشته شده در شنبه ۶ مهر۱۳۸۷ساعت 18:56 توسط حمیدرضا تلخابی |